Otwarcie zmodernizowanego terminalu promowego w Świnoujściu

Otwarcie zmodernizowanego terminalu promowego w Świnoujściu

W Świnoujściu, na terenie Zachodniopomorskiego, zakończono prace budowlane mające na celu dostosowanie infrastruktury terminalu promowego do potrzeb transportu intermodalnego. Realizacja tego projektu pozwoli na obsługę promów, których długość wynosi aż 270 metrów. Dodatkowo, stanie się możliwy przeładunek różnego rodzaju towarów, w tym kontenerów.

Marek Gróbarczyk, pełniący funkcję Wiceministra Infrastruktury, oficjalnie udostępnił użytkownikom nowo wybudowane nabrzeże znajdujące się na terenie terminalu promowego w Świnoujściu. Stanowi ono kluczowy komponent służący do obsługi położonego w Europie Środkowej korytarza transportowego o nazwie ROUTE65, który łączy nasz kontynent ze Skandynawią.

Podjęcie decyzji o modernizacji infrastruktury na tym obszarze pozwoliło Polsce na umocnienie swoich relacji z krajami skandynawskimi. Spodziewane są pozytywne skutki zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i turystycznym. Nowe nabrzeże jest przystosowane do obsługi promów o długości dochodzącej do 270 m.

Terminal intermodalny będzie teraz miał możliwość obsługiwania wagonów. Spowoduje to przesunięcie tradycyjnego transportu intermodalnego na wschód, a dokładnie do Świnoujścia. Warto podkreślić, że pełny koszt tej inwestycji wyniósł 185 milionów złotych.