Odwołanie Zbigniewa Boguckiego z funkcji Wojewody Zachodniopomorskiego

Odwołanie Zbigniewa Boguckiego z funkcji Wojewody Zachodniopomorskiego

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Zbigniewa Boguckiego z jego stanowiska Wojewody Zachodniopomorskiego, co miało miejsce 2 listopada. Zbigniew Bogucki sam zdecydował się złożyć rezygnację 26 października, po otrzymaniu mandatu poselskiego. Swoje obowiązki jako Wojewoda Zachodniopomorski sprawował od 30 listopada 2020 roku.

Zbigniew Bogucki przyznaje, że objął stanowisko wojewody w bardzo skomplikowanej sytuacji, gdy pandemia koronawirusa stawiała przed nim i jego zespołem wiele wyzwań. Wymieniał między innymi organizację szczepień, naprawianie szkód po wichurach, udzielanie wsparcia uchodźcom wojennym, ratowanie Odry oraz koordynowanie dostaw węgla. Jego priorytetem było wspieranie rozwoju Pomorza Zachodniego oraz wykorzystywanie potencjału regionu i energii mieszkańców.

Przez cały czas swojej kadencji, Bogucki dążył do odzyskania godności dla marginalizowanych grup społecznych i wielu rodzin na Pomorzu Zachodnim poprzez realizację programów społecznych rządu Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówi, było to dla niego wielkie wyróżnienie, że mógł uczestniczyć w tak ważnej inwestycyjnej ofensywie na Pomorzu Zachodnim, obejmującej między innymi realizację Projektu Baltic-Pipe i Polimery Police, pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin, rozbudowę gazoportu, oddanie tunelu pod Świną, budowa dróg ekspresowych S3, S6 i S11, projektowanie zachodniej obwodnicy Szczecina oraz setki inwestycji drogowych, szkolnych i szpitalnych.

Na koniec Bogucki zaznacza, że jego kadencja była również czasem bezprecedensowego umacniania polskiego bezpieczeństwa poprzez budowanie siły armii i służb mundurowych, co obejmowało inwestycje w sprzęt i wyposażenie oraz podwyższanie wynagrodzeń żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.