Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA na Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA na Wolinie

Centrum Słowian i Wikingów to skansen, który powinien zobaczyć absolutnie każdy. To wyjątkowe miejsce, które pozwala na wczuć się w klimat dawnych lat. Miejsce jest tworzone przez pasjonatów i ludzi nauki. Sprawdź jakie atrakcje tam czekają.

Centrum Słowian i Wikingów JOMSBORG – VINETA

Skansen prezentuje czasu wczesnośredniowieczne. Na jego terenie znajduje się 27 chat oraz bramy wejściowe. Budynki odwzorowują styl życia tamtych czasów oraz pokazują, w jakich warunkach mieszkali „zwykli” ludzie. To doskonałe miejsce na lekcje historii. To również miejsce, gdzie możliwe jest kupno przedmiotów ręcznie robionych oraz pysznych miodów pitnych.

Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal to wydarzenie niezwykłe i unikatowe. Na terenie skansenu gromadzą się wtedy miłośnicy żywej historii. Wszyscy są ubrani stosownie do średniowiecznych realiów i doskonale odgrywają rolę mieszkańców wolina sprzed 1000 lat. Wielu z uczestników zajmuje się rzemiosłem, piecze tradycyjne potrawy, a także handluje dobrami naturalnymi. Można polecić doskonałe miody, wyroby skórzane, alkohole i ubrania średniowieczne. W czasie trwania imprezy rozgrywane są również bitwy, zawody i konkursy.

Widowisko dla osoby postronnej jest naprawdę niezwykłe. Można się tam naprawdę poczuć jak w średniowiecznej osadzie. Doskonale bawią się tam również dzieci oraz smakosze. Szczególnie polecamy podpłomyki!!

Warsztaty w skansenie

Na terenie skansenu regularnie organizowane są lekcje oraz warsztaty. Grupy zorganizowane mają również możliwość zamówienia specjalnych atrakcji. Co roku odbywają się tutaj kilkudniowe serie warsztatów. Są to zajęcia związane z dawnymi tradycjami. Można nauczyć się wytwarzać materiały, posługiwać wrzecionem, popływać starodawną łodzią, a także uczestniczyć w bitwach. Nie brakuje również technik kulinarnych oraz zajęć z wytwarzania przedmiotów ze skór. Organizuje się tutaj spotkania z kowalami, sokolnikami czy żeglarzami. Mówiąc krótko, jest tutaj co robić i każdy znajdzie coś dla siebie.