Świnoujście. Groźne zajście na jednej z plaż

Świnoujście. Groźne zajście na jednej z plaż

W piątek przy jednym z zejść na plażę doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Na jednym z niestrzeżonych kąpielisk zaczął topić się mały chłopiec. O całej sprawie poinformował plażowicz, który pomagał wyciągnąć ofiarę z wody.

Matka straciła synka z oczu.

Chłopiec przebywał na plaży z mamą, która opalała się w pobliżu, podczas gdy syn bawił się w płytkiej wodzie. W pewnym momencie chłopiec zaczął się niebezpiecznie oddalać od brzegu i trafił na niespodziewany spadek terenu. Zaczął się topić. Całą sytuację obserwował jeden z plażowiczów, który natychmiast pobiegł na pomoc. Na szczęście chłopcu nie stało się nic złego.

Jak relacjonował bohaterski mężczyzna, mama cały czas zajmowała się swoją pociechą, a cała sytuacja trwała dosłownie kilka chwil. Ostrzega, że morze jest niebezpieczne i w każdej chwili może dojść do jakiegoś wypadku.

Jak chronić dzieci przed utonięciem

Co roku w Polsce tonie kilkaset osób. Jak wynika z raportów, sporej części sytuacji dałoby się w łatwy sposób uniknąć. Stosowanie się do prostych zasad może uchronić nas przed tragedią.

Przede wszystkim musimy pamiętać, że dziecka nie można zostawiać bez nadzoru nawet na chwilę. Katastrofa może rozegrać się w kilka chwil. Morze jest zdradliwe i często woda z płytkiej przechodzi nagle w głęboką. Dla nieumiejącego pływać malucha może się to skończyć tragicznie. Innym zagrożeniem są prądy morskie, które nawet dorosłego potrafią wyrzucić na kilkadziesiąt metrów w głąb morza. Nie pozwalajmy dzieciom na kąpiele zbyt daleko.

Będąc na plaży z dzieckiem, najlepiej jest też wybierać kąpieliska strzeżone odgrodzone bojami. Mamy wtedy pewność, że ten kawałek morza jest sprawdzony i nie napotkamy tam na niespodzianki. To również zapewnienie sobie dodatkowych par oczu. Nie myślmy jednak, że zwalnia nas to z obowiązku opieki nad dzieckiem. Nadal powinniśmy być czujni i obserwować sytuację.

Nie zapominajmy również, że najczęstszą przyczyną wypadków jest alkohol. To pod jego wpływem dochodzi zazwyczaj do zaniedbań lub ryzykownych sytuacji. Nie pozwalajmy sobie na zbyt wiele wyskokowych trunków, jeżeli planujemy pływanie w morzu lub jeżeli mamy pod opieką dzieci.