Nowy zbiornik świnoujskiego terminala gazowego

Nowy zbiornik świnoujskiego terminala gazowego

Prace przy rozbudowie terminala gazowego w Świnoujściu idą pełną parą. Plac budowy robi ogromne wrażenie, a jeszcze większe robi skala przedsięwzięcia. Nowy zbiornik, który w tej chwili powstaje, ma powiększyć maksymalną pojemność terminala o ponad 3 miliardy metrów sześciennych. 

Ogromny zbiornik będzie prawdziwym gigantem 

Budowa trzeciego z kolei zbiornika to drugi z czterech planowanych etapów rozbudowy terminala. Ogromny zbiornik będzie służył do przechowywania gazu ziemnego. Jego średnica będzie wynosić ponad 83 metry. Uczyni to z niego największy zbiornik na terenie kompleksu. Dzisiaj niemu terminal będzie mógł w sumie przyjmować 8,3 miliarda metrów sześciennych gazu.  

Ogromny rozmach prac doskonale widać w okolicy. Na placu ruch widać nieustannie również w godzinach nocnych. Firma zatrudniła setki pracowników, którzy dzień i noc czuwają nad prawidłowym przebiegiem inwestycji. 

Jakie są dalsze plany rozbudowy?

Jak wynika z komentarza pełnomocnika do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej za nami jest już dostawienie elementów regazyfikujących. Teraz jesteśmy na etapie budowy zbiornika na gaz, a następnie czeka nas przebudowa bocznic kolejowych oraz systemów odpowiedzialnych za dystrybucję przechowywanych surowców. Maksymalna zakładana pojemność terminala ma zostać osiągnięta w końcówce 2023 roku.

Całość projektu w ciągu całego planowania oraz budowy uległa sporym modyfikacjom. Początkowo planowano tylko część z zakładanych dzisiaj prac. W toku rozmów postanowiono jednak postawić na kompleksową rozbudowę, która zaspokoi wszelkie potrzeby kompleksu. Dzięki inwestycji z pewnością zwiększą się możliwości oraz przychody terminala, a co za tym idzie, zyska cały region. 

Na ten moment wszelkie prace idą zgodnie z planem. To jedna z kilku inwestycji, która w ostatnim czasie daje nadzieję na dynamiczniejszy rozwój regionu oraz poprawienie jakości życia okolicznych mieszkańców.