Świnoujście. 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Świnoujście. 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dzień pierwszy września jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że wtedy rozpoczyna się rok szkolny. Dla całego kraju data ta ma szczególne znaczenie. W tym dniu o godzinie 4:45 Niemcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając tym samym ogólnoświatowy konflikt.

Znaczenie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1 września minęły dokładnie 82 lata od ataku faszystowskim Niemiec na Polskę. Dla wszystkich Polaków to wyjątkowa data, która już na zawsze pozostanie w ich pamięci. W wyniku działań wojennych śmierć poniosła niezliczona ilość ludzi, a jeszcze więcej zostało już na zawsze okaleczonych. Starsze pokolenie ze strachem wspomina też wysiedlenia do obozów koncentracyjnych i godziny policyjne.

Pielęgnowanie pamięci o tym wydarzeniu jest patriotycznym obowiązkiem i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Obchody tej rocznicy obchodzone są w całej Polsce. W wielu miejscach recytuje się wiersze oraz śpiewa pieśni patriotyczne. Przemówienia wygłaszają najwyższe władze państwa. To wszystko niestety nie odda nigdy ogromy tragedii, jaką niegdyś przeżyli nasi rodacy.

Huczne obchody rocznicy w Świnoujściu

Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Świnoujściu były zorganizowane z naprawdę wielką pompą. Było standardowe złożenie kwiatów, ale w wojskowej eskorcie. W czasie obchodów stawili się żołnierze 8 Flotylli obrony Wybrzeża oraz wielu mieszkańców.

Nie zabrakło również władz miasta oraz uczniów lokalnych szkół. Obchody zgromadziły naprawdę sporą grupę osób. Dowodzi to, że lekcje historii zostały dobrze odrobione i Polacy nadal pamiętają o tych mrożących krew w żyłach wydarzeniach.

Całość obchodów była naprawdę widowiskowa. Widać, że obywatele chcą dbać o swoją historię i dobrze pamiętają niegdysiejsze wydarzenia. Nie ma więc obaw, że najmłodsze pokolenie zapomni o strasznym czasie wojennym. Po Świnoujściu widać, że młodzież chce dbać o wspomnienia z przeszłości i pielęgnować je w nadziei, że takie wydarzenia już nigdy się na naszych ziemiach nie powtórzą.