Jesień w Świnoujściu. Grzybobranie

Jesień w Świnoujściu. Grzybobranie

Co prawda formalnie nie ma jeszcze jesieni, jednak na dworze jest już pogoda charakterystyczna dla tej pory roku. Grzyby w polskich lasach rosną na potęgę, a grzybiarze mają tam prawdziwy raj. Jak zbierać grzyby i gdzie najlepiej się udać. Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak przygotować się do grzybobrania

Las może i nie jest zbyt niebezpieczny, jednak na kilkugodzinny wypad powinno się o dobrze przygotować. Najważniejsze jest ubranie. Załóżmy na siebie takie, które uchroni nas przed wszelkimi owadami, zwłaszcza kleszczami. Nie ma ich o tej porze roku zbyt dużo, jednak nadal występują i nadal mogą przenosić różne choroby. Ważne, aby nie ubrać się ani za lekko, ani za ciepło. Zdecydowanie najtrafniejszym wyborem będzie stylizacja „na cebulkę”.

Innym ważnym atrybutem grzybiarza jest nożyk. Warto go mieć przy sobie. Możemy wtedy bez problemu ścinać niektóre grzyby, a także wstępnie je oczyścić. Zamiast telefonu zabierzmy też papierową mapę. Niestety w głębokim lesie GPS często się gubi, a telefon może się rozładować. Przydatny może być również atlas grzybów, a by na bieżąco sprawdzać swoje zbiory.

Wykręcamy czy ścinamy?

To pytanie zadają sobie grzybiarze z całej Polski. Odpowiedź brzmi wykręcamy lub ścinamy. Wszystko zależy tutaj od rodzaju grzyba. Blaszkowe raczej wykręcamy. Borowiki, podgrzybki itp. możemy śmiało ścinać. Zróbmy to jak najniżej, a resztę korzenia zasypmy ziemią.

Kosz czy wiaderko?

Jeżeli chodzi o pojemnik na grzyby, nie ma kompromisów. W nieodpowiednim grzyby mogą się zaparzyć i wydzielać szkodliwe substancje. W takim wypadku całe nasze zbiory się zmarnują. Najlepsze są koszyki wiklinowe, zapewniają one odpowiednią dawkę powietrza. Możemy również pokusić się o wiaderko, jednak wtedy najlepiej nie zbierać do niego zbyt wielu grzybów. Najlepiej przykryć tylko jego dno.

Najlepsza pora na zbieranie grzybów

Doświadczeni grzybiarze mówią, że najlepszą porą na zbierania jest wczesny ranek. Maja trochę racji, ponieważ to właśnie wtedy grzyby są najlepsze do zbioru. Nie męczy je wysoka temperatura i nie są podatne na zapadanie. Nie oznacza to jednak, że popołudniowe zbiory pójdą na marne. Grzyby można z powodzeniem zbierać przez cały dzień.