Szpital Miejski im. Jana Garduły znowu będzie szczepić

Szpital Miejski im. Jana Garduły znowu będzie szczepić

W ostatnich dniach mieszkańcy Świnoujścia byli informowani o braku dawek szczepionek przeciwko grypie, które skończyły się w Szpitalu Miejskim im. Jana Garduły. Te problemy są już przeszłością i placówka będzie znowu szczepić. Wznowienie szczepień ma nastąpić 6 października.

Bezpłatne szczepienia dla seniorów

Po chwilowych kłopotach Szpitala Miejskiego w Świnoujściu znów będzie można zaszczepić się przeciwko grypie. Wznowienie zaplanowano na 6.10 br. Bezpłatne szczepionki obowiązują osoby po 60 roku życia. Całość akcji przeprowadzana jest w ramach „Programu szczepień przeciw grypie dla mieszkańców miasta Świnoujście w wieku od 60 roku życia”. Taką informację przekazał niedawno Jarosław Jaz, rzecznik prasowy prezydenta.
Program ma za zadanie chronić najbardziej narażoną na powikłania grupę, jaką są seniorzy. W wieku powyżej 60 lat znacząco wzrasta ryzyko poważnych konsekwencji pogrypowych, a nawet zgonu. Nie można zapominać więc o niezbędnej profilaktyce, jaką niewątpliwie są szczepienia.

Niebezpieczne konsekwencje grypy

Grypa to choroba wirusowa, która przez wiele osób jest bagatelizowana. Niestety jest też często mylona z niegroźnym przeziębieniem, a sporo z nas stara się ją po prostu przeczekać. Takie postępowanie ma często poważne skutki zdrowotne, a w przypadku osób starszych czy osłabionych może nawet prowadzić do śmierci.

Do najczęstszych powikłań pogrypowych należy zapalenie zatok, zapalenie mięśnia sercowego, a także zapalenie płuc i oskrzeli. Równie często zdarza się zapalenie ucha, a w wielu przypadkach zapalenie opon mózgowych. Niestety wiele z tych chorób jest śmiertelnych nawet u młodych osób, zwłaszcza w sytuacjach kiedy hospitalizacja nastąpi na zbyt późnym etapie choroby.

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania jest szczepionka, którą należy powtarzać co roku. Nie daje nam ona stuprocentowej pewności, że nie zachorujemy, jednak znacząco obniża ryzyko choroby, a także zmniejsza ostrość jej przebiegu.