Gazoport w Świnoujściu odbierze gaz dla Ukrainy

Gazoport w Świnoujściu odbierze gaz dla Ukrainy

Polski dystrybutor gazu PGNiG kilka lat temu nawiązał współpracę z ukraińskim ERU Europe. Obie strony najwyraźniej są z tej współpracy zadowolone, ponieważ wkrótce w gazoporcie w Świnoujściu pojawi się kolejna dostawa amerykańskiego gazu LNG dla Ukrainy.

ERU Europe współpracuje z PGNiG od 2016 roku

Pierwsze współprace z ukraińskim przedstawicielem ERU Europe były nawiązywane jeszcze przed 2016 rokiem, jednak to właśnie wtedy doszło do pierwszego transportu gazu LNG z Polski do Ukrainy. Partnerzy przez lata budowali zaufanie i korzystne dla obu stron warunki współpracy. Obecnie Ukraina jest największym partnerem gazowym dla naszego kraju.

Współpraca z Ukrainą pomaga obu państwom w tworzeniu niezależności energetycznej. Ma to szczególne znaczenie w dobie niepewności związanej z niejasną polityką Rosji. Wartość polskiego gazoportu rośnie. Państwa wschodu mogą mieć pewność, że w sytuacjach kryzysowych wciąż będą miały dostęp do energii gazowej. Do takiej sytuacji już zresztą doszło w 2021 roku, a w efekcie Polska wspólnie z Ukrainą przetransportowała dostawę gazu do Mołdawii.

Ukraina odbierze dostawę gazu do końca marca 2022 roku

Dostawa LNG z Ameryki wkrótce pojawi się w porcie w Świnoujściu. Zanim jednak trafi na Ukrainę, konieczna będzie regazyfikacja. LNG przybywa bowiem w postaci skroplonej. Po dotarciu na miejsce ładunki zostaną poddane odpowiedniej obróbce, która zamieni skropliny na gaz. Ładunek w docelowej postaci zostanie przetransportowany gazociągiem na Ukrainę.

ERU Europe odbierze całość dostawy do końca marca 2022 roku. Ta dostawa będzie drugą transakcją związaną z transportem amerykańskiego LNG. W najbliższej przyszłości takich dostaw może być więcej. Współpraca z ukraińskim partnerem układa się dobrze. W dodatku zarówno Polsce, jak i Ukrainie zależy na niezależności energetycznej. To skłania oba państwa do intensywnej współpracy w poszukiwaniu najkorzystniejszych rozwiązań.

Jeden komentarz o “Gazoport w Świnoujściu odbierze gaz dla Ukrainy

  1. Budowa gazoportu to był strzał w 10! Mamy przynajmniej zabezpieczenie w czasie kryzysu energetycznego i jak widać możemy nawet handlować gazem.

Comments are closed.