Pruski sztandar ukryty w ogrodzie odnaleziony przypadkiem!

Pruski sztandar ukryty w ogrodzie odnaleziony przypadkiem!

Wyjątkowe znalezisko wpadło w ręce pani Kasi, mieszkanki Świnoujścia. Kobieta podczas prac w ogrodzie trafiła na pruski sztandar niedbale ukryty w emaliowanym wiadrze. Cenne znalezisko oczarowało archeologów, którzy natychmiast zaczęli analizować jego historię.

Prace w ogródku mogą skończyć się nietypowo

Prawdopodobnie nawet nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak wiele skarbów z przeszłości znajduje się obecnie pod ziemią na terenie polskich miast. Okrutne dzieje wojen sprawiły, że ludzie starali się chować cenne pamiątki, by uchronić je przed kradzieżą lub zniszczeniem. Często bywało tak, że osoba, która ukryła wybrane skarby, nie zdołała ochronić siebie, ginąc w czasie walk lub bombardowań.

Co jakiś czas słyszymy o przypadkowym znalezieniu fascynujących pozostałości po życiu ludzi sprzed wieków. Podobnego zaszczytu doświadczyła pani Kasia, na co dzień wspierająca działalność Fortu Gerharda. To właśnie na terenach niedaleko obiektu kobiecie udało się znaleźć niesamowity przedmiot historyczny. Wolontariuszka zaniosła znalezisko do Muzeum, które następnie poprosiło o pomoc konserwatora zabytków ze Szczecina.

Pruski sztandar w doskonałym stanie

Pani Kasia porządkowała ogród niedaleko Fortu Gerharda. Podczas kopania w ziemi celem przygotowania jej pod sadzonki, kobieta znalazła emaliowane wiaderko. W środek wiadra ktoś wcisnął jakiś materiał. Zainteresowana niecodziennym znaleziskiem wolontariuszka wyjęła przedmiot ze środka i rozwinęła materiał. Okazało się, że jest to pruski sztandar pochodzący niemal sprzed wieku!

Materiał zachował się w naprawdę dobrym stanie, dzięki czemu wszystkie motywy i ozdobne hafty są doskonale widoczne. Konserwator zabytków podejrzewa, że sztandar ukryli sami Niemcy, uciekając z Polski w 1945 roku. Możliwe również, że sztandar znalazł się pod ziemią przypadkiem, wyrzucony przez zajmujących fort Sowietów.

Ta wyjątkowa pamiątka z pewnością uzupełni zbiory muzeum i każdy będzie mógł zobaczyć sztandar na własne oczy. Na razie jednak jest czas na badania i analizy znalezionego obiektu.

Chcielibyście odkryć historyczną pamiątkę w swoim ogrodzie? Dajcie znać!