Benefity pracownicze: firmy całkowicie z nich zrezygnują?

Benefity pracownicze: firmy całkowicie z nich zrezygnują?

Inflacja daje się we znaki także firmom i drobnym przedsiębiorstwom. Koszty utrzymania firmy znacznie wzrosły także z powodu wzrostu rachunków za prąd i gaz. Nic więc dziwnego, że właściciele firm szukają oszczędności, a tak się składa, że najłatwiej oszczędza się na pracownikach. Badacze rynku informują, że większość firm zrezygnuje z przyznawania benefitów pracowniczych.

Czym są benefity pracownicze?

Benefitem pracowniczym można nazwać wszystkie dodatkowe korzyści, jakie czerpiemy z wykonywania pracy w danej firmie. To nie tylko premie i dodatki do pensji, ale również dodatkowe dni wolne, rozbudowane pakiety medyczne, czy wyżywienie. W czasach, gdy firmy bardzo potrzebują rąk do pracy, tego typu dodatki pozwalały przedsiębiorstwom walczyć o dobrych pracowników. Wkrótce to się jednak zmieni, ponieważ rynek pracownika powoli się kończy, a my ponownie wracamy do rynku pracodawcy. Co to oznacza? Firmy przestaną już zapewniać pracownikom korzystne warunki, dając z siebie absolutne minimum. Można się spodziewać, że pracownicy będą robić tak samo.

Zbliża się ciężki czas dla pracowników?

Upadające małe przedsiębiorstwa, średnie firmy poszukujące oszczędności i duże firmy, które nie muszą starać się o pracowników — mamy trzy obszary, w których pracownik przestał być górą. Szykują się zwolnienia, a wiele firm zdecydowało się na cięcie kosztów. To oznacza utratę korzystnych dodatków. Wiele aktywnych zawodowo osób będzie cieszyć się z faktu, iż ma pracę, bo z zatrudnieniem także może być problem. Mamy jednak nadzieję, że kryzys okaże się przejściowy i polskie firmy w końcu nauczą się doceniać dobrych pracowników.

Więcej ciekawych tematów znajdziesz na stronie: https://zarabianie.com.pl/.