Przekop Mierzei Wiślanej: najbardziej kontrowersyjna inwestycja w Polsce?

Przekop Mierzei Wiślanej: najbardziej kontrowersyjna inwestycja w Polsce?

Zwolennicy uważają przekop Mierzei Wiślanej za symbol całkowitego uniezależnienia się od Rosji. Z kolei przeciwnicy argumentują, że inwestycja była niepotrzebna i zbyt kosztowna. Nie ulega wątpliwości, że to przedsięwzięcie jest jednym z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych w Polsce.

Czy przekop Mierzei Wiślanej to udana inwestycja?

Nie ulega wątpliwości, że w dobie agresywnej polityki Rosji państwa Europy muszą się jak najszybciej odciąć od wpływów tego kraju. Potrzebujemy niezależności energetycznej i nie tylko, a przekop Mierzei Wiślanej ma umożliwić Polsce rozwój wodnego transportu bez oglądania się na Rosję. Dotychczas statki wpływające do portu w Elblągu korzystały z Cieśniny Pilawskiej. Nowo utworzonym kanałem na terenie Polski mają przepływać statki o zanurzeniu do 4,5 metra. Na razie ukończono dopiero pierwszy etap inwestycji, dlatego niemożliwe jest wykorzystanie całego potencjału Mierzei Wiślanej. Można jednak przypuszczać, że to wstęp do długofalowych działań mających na celu intensywny rozwój portu w Elblągu.

Przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja niezwykle kosztowna. Dotychczas wydano na ten cel 2 mld zł. Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że są to zmarnowane pieniądze. Na ten moment trudno jednak ocenić, jak będzie naprawdę.

Uroczyste otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej

Za kilka dni odbędzie się uroczyste otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Impreza jest przygotowywana od dłuższego czasu i wzbudza niemniej emocji, niż sam przekop. Wiadomo już, że w uroczystościach wezmą udział wszystkie istotne dla kraju osobistości, w tym prezydent i premier RP. Nie zabraknie również występów artystycznych i atrakcji dla osób, które zdecydują się wziąć udział w imprezie otwarcia, którą zaplanowano na 17 września.