Budżet Obywatelski 2021 — głosowano na zakup defibrylatorów

Budżet Obywatelski 2021 — głosowano na zakup defibrylatorów

W zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim najwyżej ocenianym pomysłem był zakup defibrylatorów. Kilka dni temu zrealizowano pomysł, zakupując 55 nowych defibrylatorów, które następnie rozdysponowano pomiędzy różne ośrodki użyteczności publicznej. Budżet Obywatelski 2021 pokazał, że mieszkańcom Świnoujścia zależy na możliwości ratowania ludzkiego życia.

Nie koncerty, nie place zabaw — Świnoujście woli ratować życie!

Budżet Obywatelski daje mieszkańcom polskich gmin szansę na czynny udział w kształtowaniu miasta. Każdego roku mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły, na które, po zatwierdzeniu przez urzędników, można głosować. Projekty z największą liczbą głosów są realizowane w kolejnych latach. Pieniądze na wybrane projekty pochodzą z budżetu gminy. W Budżecie Obywatelskim najczęściej pojawiają się takie pomysły, jak organizacja imprez miejskich i koncertów, renowacja placów zabaw, czy budowa boisk dla dzieci. Tymczasem w Świnoujściu wygrał wyjątkowy projekt. Mieszkańcy zdecydowali, że miasto powinno zainwestować w sprzęt ratujący życie — defibrylatory.

Co to jest i jak działa defibrylator?

Defibrylator to nowoczesne urządzenie, które umożliwia natychmiastową pomoc osobie, u której doszło do zatrzymania krążenia. Defibrylator AED jest urządzeniem, które może obsłużyć praktycznie każdy. Dźwiękowy instruktaż krok po kroku informuje o kolejnych czynnościach, które należy wykonać, by prawidłowo pomóc choremu. Obsługa defibrylatora jest znacznie prostsza, niż resuscytacja krążeniowo-oddechowa, której swoją drogą warto się nauczyć. Defibrylator ratuje życie, jednak sprzęt tego typu jest obecny w niewielu miejscach. W samym Świnoujściu dotychczas było jedynie 7 defibrylatorów. Teraz miasto zyskało 50 kolejnych urządzeń, które pojawią się w takich miejscach, jak biblioteka, szkoły, czy autobusy miejskie.