Kolejny sukces Świnoujścia — wygrana w rankingu Water City Index 2022

Kolejny sukces Świnoujścia — wygrana w rankingu Water City Index 2022

Świnoujście jest jednym z najlepiej rozwijających się miast w Polsce. Na przekór inflacji i problemom dzisiejszej rzeczywistości, pozycja Świnoujścia wzrasta. Popularne turystycznie miasto zachwyca nowoczesnymi rozwiązaniami i przemyślanymi inwestycjami. Teraz miasto może pochwalić się kolejnym sukcesem — wygraną w rankingu Water City Index 2022. Konkurs dotyczył efektywności gospodarowania zasobami wody.

Water City Index 2022 z wyróżnieniem dla Świnoujścia

Woda to najcenniejszy zasób na Ziemi. Niestety ludzkość nie gospodaruje tym dobrem najlepiej. Każdego dnia zużywamy ogromne ilości wody pitnej, czy to w procesach produkcyjnych, w rolnictwie, czy w domach. Mamy przy tym ogromne skłonności do marnowania wody, której w związku z globalnym ociepleniem jest coraz mniej. Samorządy w Polsce starają się rozsądnie gospodarować wszelkimi zasobami, obecnie nie tylko wodą, ale również węglem. Konkursy takie jak Water City Index są świetną motywacją do tego, by realizować nowe korzystne dla środowiska pomysły. W rankingu Water City Index 2022, w kategorii miasto na prawach powiatu, Świnoujście zajęło pierwsze miejsce jako miasto najlepiej gospodarujące zasobami wody.

W jaki sposób Świnoujście zasłużyło na wyróżnienie?

Kryteria oceniania w rankingu Water City Index były surowe. Pod uwagę brano cztery obszary, w których woda odgrywa ważną rolę. Zwracano uwagę między innymi na sposoby gospodarowania siecią wodno-kanalizacyjną, poziom zużycia wody przez mieszkańców i przemysł oraz postępowanie w przypadku zagrożeń powodziowych. Pod uwagę brano również ilość zieleni w przestrzeni miejskiej oraz sposoby ochrony zasobów wodnych. Świnoujście wypadło najlepiej we wszystkich kategoriach, wyprzedzając Sopot i Rzeszów, również uznane za najlepsze w kraju.