Opłata klimatyczna po wejściu na niemiecką stronę wyspy Uznam. Kto nie musi płacić?

Opłata klimatyczna po wejściu na niemiecką stronę wyspy Uznam. Kto nie musi płacić?

Od jakiegoś czasu turyści chcący odwiedzić niemiecką stronę wyspy Uznam, muszą uiszczać opłatę klimatyczną. W kwietniu 2023 roku stawka wzrośnie do 3,90 euro. Wprowadzenie opłaty wywołało sporo kontrowersji w Świnoujściu. Obawiano się negatywnego wpływu na ruch turystyczny. Ostatecznie nie wszyscy muszą uiszczać opłatę.

Kto jest zwolniony z opłaty klimatycznej?

Opłata klimatyczna nazywana również opłatą uzdrowiskową, obowiązuje po niemieckiej stronie wyspy uznam. Za pobyt na tamtejszych plażach należy zapłacić około 3 euro. Dotychczas dzieci i młodzież do 16 roku życia korzystały z darmowego wstępu, ale na kwiecień tego roku zaplanowano zmiany. Na bezpłatny wstęp będą mogły liczyć dzieci do 6 roku życia, a wysokość opłaty wzrośnie do 3,9 euro. Dodatkowe 1 euro zapłacą także właściciele psów.

Nie wszyscy mieszkańcy Świnoujścia muszą płacić. Darmowy wjazd na niemiecką stronę nie dotyczy osób dojeżdżających do pracy, sklepów i aptek. Zwolnione są także dzieci uczęszczające do szkół po niemieckiej stronie. Niektórzy przedsiębiorcy ze Świnoujścia cieszą się z opłat, ponieważ wielu turystów zainteresuje się atrakcjami po polskiej stronie.