Opóźnienia w otwarciu tunelu pod rzeką Świną przed wakacjami

Opóźnienia w otwarciu tunelu pod rzeką Świną przed wakacjami

Mimo pierwotnych planów, które zakładały otwarcie tunelu pod rzeką Świną w Świnoujściu już 23 czerwca, przed rozpoczęciem wakacji, niestety kierowcy nie będą mogli z niego skorzystać. Chociaż tunel jest praktycznie ukończony, jego oficjalne otwarcie zostało przesunięte na późniejszy termin.

Zgodnie z oczekiwaniami, pierwszy turnus wakacyjny ma się rozpocząć w sobotę 24 czerwca. Pierwotna data otwarcia tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin miała zapewnić komfort podróży turystom bez konieczności oczekiwania w długich korkach do promu. Niestety, mieszkańcy i turyści będą musieli korzystać z przeprawy promowej również przez pierwszy weekend wakacji.

Choć oficjalne otwarcie tunelu będzie się odbywać przy udziale ministrów i innych członków rządu, dokładna data nie została jeszcze ustalona. Wiadomo jednak, że zakończono już testy i obecnie drogowcy czekają na ostatnie decyzje umożliwiające użytkowanie tunelu. Wskazuje to na możliwość otwarcia przeprawy jeszcze w czerwcu.

Tunel pod rzeką Świną, łączący wyspy Wolin i Uznam, to nie tylko długo oczekiwana inwestycja, która pozwoli uniezależnić Świnoujście od przeprawy promowej, ale także część drogi ekspresowej S3 na trasie Szczecin-Świnoujście. Dodatkowo, najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce stanowi również element europejskiej trasy E65.

Historia budowy tunelu sięga 2014 roku, kiedy miasto zleciło opracowanie koncepcji przeprawy. W 2017 roku projekt uzyskał finansowanie ze środków unijnych, a umowa z wykonawcą została podpisana w 2018 roku. Kolejny etap miała miejsce 7 października 2020 roku, gdy maszyna TBM do wydrążenia tunelu dotarła do Świnoujścia z Chin.