Terminal instalacyjny dla elektrowni wiatrowych na morzu w rękach potentata budowlanego

Terminal instalacyjny dla elektrowni wiatrowych na morzu w rękach potentata budowlanego

Wiodąca na krajowym rynku budowlanym firma przystąpi do realizacji naziemnej części projektu terminala instalacyjnego przeznaczonego dla morskich farm wiatrowych, zlokalizowanego w Świnoujściu. Projekt ten jest inicjatywą spółki ORLEN Neptun i został stworzony z myślą o budowie pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej, a także przyszłych tego typu inwestycji. Przetarg na realizację prac ma ruszyć już październiku.

Jak wielokrotnie przekazywaliśmy za pośrednictwem “Rynku Infrastruktury” w ostatnich miesiącach, postęp inwestycyjny w kontekście planów budowy terminala dla morskich elektrowni wiatrowych w Świnoujściu jest coraz bardziej widoczny. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście otrzymał wsparcie finansowe ze środków europejskich na realizację morskiej części inwestycji – konkretnie za pomocą funduszy Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF 2) w ramach jego drugiej edycji. Zadanie to obejmuje konstrukcję dwóch nowych nabrzeży, które będą wystawać 25 metrów dalej w morze niż obecne nabrzeża. Dodatkowo planuje się pogłębienie odcinka toru wodnego.

W końcówce lipca, ORLEN zasugerował, że generalny wykonawca naziemnej części inwestycji zostanie wyłoniony już w sierpniu.