Przemyt papierosów zatrzymany przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Świnoujściu

Przemyt papierosów zatrzymany przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Świnoujściu

Funkcjonariusze Oddziału Celnego, pełniący służbę w pobliżu przejścia granicznego Świnoujście-Ahlbeck, w bagażu jednego z mężczyzn odkryli 7 tysięcy sztuk papierosów różnych marek. Papierosy te były wynikiem działalności przemytniczej. Zostały nałożone konsekwencje finansowe na sprawcę tego czynu, a mianowicie mandat w wysokości 3 tysiące złotych.

Według informacji udzielonych przez Małgorzatę Brzozę, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie, wartość rynkowa zarekwirowanych papierosów oszacowana została na kwotę 5.306 złotych. Jak twierdzi rzeczniczka, niezapłacone należności celno-skarbowe wynikające z przemytu papierosów uszczupliły skarb państwa o sumę 8.711 złotych.

Małgorzata Brzoza podkreśliła także, że działania takie jak nabywanie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie czy przenoszenie nielegalnych wyrobów tytoniowych są niezgodne z prawem. To samo dotyczy pomagania w ich zbyciu lub ukryciu – takie działania mogą być kwalifikowane jako przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

W kontekście niewiadomego pochodzenia papierosów, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie zaznaczyła, że często osoby je kupujące nie zdają sobie sprawy z tego, iż łamią prawo. Dodatkowo nie są świadomi, że za produkcją i handlem takimi towarami znajdują się zorganizowane grupy przestępcze.