Niemieccy działacze na rzecz ochrony środowiska sprzeciwiają się konstrukcji terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Niemieccy działacze na rzecz ochrony środowiska sprzeciwiają się konstrukcji terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Po tym, jak niemieckie organy samorządowe zaniechały swojego protestu, do gry weszli niemieccy działacze ekologiczni. Spór dotyczy budowy portu kontenerowego w Świnoujściu, który ma miejsce pomimo otrzymania pozytywnej decyzji środowiskowej. Warto podkreślić, że w Niemczech samych tacy ekolodzy często nie mają dużego wpływu na realizację strategicznych projektów inwestycyjnych.

Decyzja środowiskowa na korzyść planowanej budowy praktycznie zakończyła trwający od wielu miesięcy konflikt dotyczący tej kluczowej dla Polski inwestycji. Niemieckie organy samorządowe zmuszone były wycofać swoje opory. Teraz niemieccy działacze na rzecz ochrony środowiska stają do walki.

Jak dotąd Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście nie otrzymał żadnej oficjalnej korespondencji od działaczy ekologicznych, na którą mógłby odpowiedzieć. Procedura transgraniczna została zakończona. Cały proces zakończył się podpisaniem protokołu, w którym bardzo aktywnie uczestniczyły niemieckie strony. Co ciekawe, protokół został podpisany jednogłośnie, bez jakichkolwiek zastrzeżeń – wyjaśnia Monika Woźniak-Lewandowska, reprezentująca Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.