Groźna substancja narkotyczna na polskim rynku: Fentanyl stanowi nowe niebezpieczeństwo dla zdrowia społeczeństwa

Groźna substancja narkotyczna na polskim rynku: Fentanyl stanowi nowe niebezpieczeństwo dla zdrowia społeczeństwa

W ostatnim czasie, liczne raporty medialne z kraju alarmują o zaskakująco wysokim nasileniu obecności fentanylu – syntetycznego opioidu, na terenie Polski.

Fentanyl jest to potężny narkotyk, który dzięki swojej sile przewyższa nawet tak silne środki jak morfina. To właśnie ten niebezpieczny substytut opium odpowiada za śmierć tysięcy osób każdego roku w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja ta powinna skłonić do refleksji nad zagrożeniem, jakie niesie ze sobą pojawienie tej substancji na polskim rynku narkotykowym.

Charakterystykę fentanylu można określić mianem „cichego zabójcy”. Jest to substancja o ogromnym potencjale uzależniającym, który może się rozwijać już po jednym kontakcie z tym narkotykiem. Działa na tyle intensywnie, że nawet drobne dawki mogą okazać się śmiertelne. W kontekście amerykańskiej społeczności, fentanyl stał się jednym z głównych czynników wywołujących czwartą falę kryzysu uzależnień. Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku kontaktu z tą substancją przekroczyła tam granicę 100 000 rocznie.