Seniorzy uczą się jak zabezpieczyć swoje oszczędności przed przestępcami

Seniorzy uczą się jak zabezpieczyć swoje oszczędności przed przestępcami

Podczas interwencji w ramach programu „Bezpieczny Senior”, przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu przekazał seniorom informacje na temat nowoczesnych technik wykorzystywanych przez przestępców, których celem jest wyłudzenie zgromadzonych przez całe życie oszczędności. Policjant podkreślił również podstawowe zasady bezpieczeństwa, które powinny być przestrzegane w domu.

Nieuczciwi ludzie, którzy pragną skorzystać na naiwności i braku informacji starszych obywateli, nie przebierają w środkach. Przestępcy są zdolni do wykorzystania naszej ufności, dobroduszności oraz technologii, aby odebrać nam dorobek całego życia.

Nieszczerymi SMS-ami proszą o dodatkową opłatę

Przestępcy wysyłają krótkie wiadomości tekstowe na losowo wybrane numery telefonów, udając dostawców energii elektrycznej lub firmy kurierskie. W tych wiadomościach proszą o zapłacenie drobnej sumy. Wiadomość zawiera także link, który kieruje niczego nie podejrzewającą ofiarę bezpośrednio na stronę internetową oszusta.

Przestępcy udający policjantów

Osoby udające stróżów prawa informują swoje potencjalne ofiary, że prowadzą operację przeciwko przestępcom, którzy kradną oszczędności życia seniorów. Fałszywy funkcjonariusz twierdzi, że pieniądze zgromadzone w banku są zagrożone i jedynym sposobem na ich ochronę przed oszustami jest szybkie wypłacenie całej kwoty i przekazanie jej policji. Niestety, ofiara zdaje sobie sprawę z oszustwa dopiero po fakcie. Warto jednak pamiętać, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki.