Świnoujście: od kurortu do kluczowego ośrodka gospodarki morskiej dzięki przeprawie pod Świną

Świnoujście: od kurortu do kluczowego ośrodka gospodarki morskiej dzięki przeprawie pod Świną

Po upływie roku od otwarcia, tunel pod Świną w Świnoujściu okazał się istotnym katalizatorem zarówno dla rozwoju turystycznego, jak i gospodarczego tej miejscowości. Znaczenie tego strategicznego projektu infrastrukturalnego jest szczególnie dostrzegalne w sektorze offshore i gospodarki morskiej, które zwróciły swoją uwagę na ten zachodniopomorski kurort. Przedsiębiorcy są zgodni, że po 1989 roku była to jedna z najistotniejszych inwestycji w regionie.

Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, wyraziła przekonanie, że budowa tunelu w Świnoujściu stanowi dla Pomorza Zachodniego przełomową inwestycję po roku 1989. W ciągu minionych 12 miesięcy doskonale było widać pozytywny wpływ tej przeprawy na rozwój regionu. Inwestycja ta popchnęła do przodu nie tylko sektor turystyczny, ale także logistyczny i portowy, co zostało potwierdzone przez liczne nowe projekty i spotkania takie jak obchody 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej na początku czerwca.

30 czerwca 2024 roku tunel w Świnoujściu obchodził swoje pierwsze urodziny. Odnotowano, że tylko podczas pierwszego weekendu wakacji korzystało z niego ponad 40 tysięcy samochodów. W maju natomiast liczba przejazdów przekroczyła 4 miliony, co pozwala przypuszczać, że w trakcie wakacji świętować mogą zdobycie kolejnego miliona kierowców. Pomimo skomplikowanego charakteru tej inwestycji, była ona jednym z najbardziej upragnionych projektów infrastrukturalnych regionu.

Hanna Mojsiuk podkreśliła również, że ta inwestycja jest dowodem na siłę polskiego samorządu oraz na wagę wsparcia ze strony Unii Europejskiej przy realizacji tak dużych projektów. Przez wiele lat tunel był jedynie marzeniem mieszkańców Świnoujścia, dzisiaj zaś staje się motorem napędowym gospodarki zachodniopomorskiej. Dzięki niemu przyspieszyły inwestycje portowe i związane z gospodarką morską oraz sektorem offshore. Tunel sprawił też, że Świnoujście stało się jeszcze bardziej atrakcyjne dla turystów.