Jak znaleźć prawdziwy bursztyn?

Jak znaleźć prawdziwy bursztyn?

Bursztyn jednoznacznie kojarzy nam się z morzem i plażą. Niejeden odwiedzający polskie wybrzeże marzy o znalezieniu, chociaż kawałka tego kruszcu. Nic nie cieszy tak jak samodzielni znaleziony kawałek bursztynu. Te sklepowe chowają się przy tak podniosłym wydarzeniu. Czy w ogóle mamy szansę znaleźć bursztyn? Gdzie go szukać?

Bursztyn. Cenna pamiątka z długą tradycją

Bursztyn na ziemiach polskich był ceniony już przed wiekami. Ten cenny kruszec był materiałem wykonania wielu ozdób monarszych oraz całych sal. Były one reprezentacyjne i podkreślały wagę państwa.

W Bałtyku bursztyn występuje dość często. Utworzył się ponad 50 milionów lat temu, kiedy Morza Bałtyckiego jeszcze nie było. Niegdyś był tu las, którego żywica przez wieki zamieniła się w przepiękny bursztyn. Dzisiaj możemy znaleźć jego małe kawałki na pobliskich plażach. Gdzie najlepiej go szukać?

Gdzie można znaleźć bursztyn?

Szukanie bursztynu może nam zabrać wiele godzin. Nie występuje on zbyt powszechnie latem. Najlepiej szukać go od listopada do końca kwietnia. Jest on wtedy powszechniejszy, ponieważ w tym okresie częstsze są sztormy, które pozwalają mu dostać się na plaże. Czasami jego wysyp spotykany jest też podczas sztormów sierpniowych, jednak zdecydowanie rzadziej.

Nie bez znaczenia jest też miejsce poszukiwań. Są miejscowości, w których zdecydowanie łatwiej znaleźć cenny bursztyn. Należy do nich na przykład Stegna, Wyspa Sobiszewska, Jantar czy Hel.

Czy to na pewno bursztyn?

Wiele osób szukających bursztynu nie jest pewnych co do jego wyglądu. Nie ma domowej skutecznej metody na sprawdzenie, czy kamień jest prawdziwy. Najlepiej jednak wrzucić go do butelki ze słoną wodą. Bursztyn powinien się w niej unosić.

Bursztyn ma też charakterystyczny kolor. Jest delikatnie przeźroczysty w kolorze pomarańczowym lub żółtawym. Możemy w nim również znaleźć resztki przeróżnych substancji w tym i owadów. Charakterystyczny jest też zapach. Bursztyn pachnie dość specyficznie. Jest to skamieniała żywica i taką woń wokół siebie rozsiewa.