Świnoujście ostrzega przed włamaniami

Świnoujście ostrzega przed włamaniami

Wakacje to czas kiedy opuszczamy swoje domy i udajemy się na zasłużony wypoczynek. Często zapominamy jednak, że podczas naszej nieobecności może stać się coś złego. Niestety właśnie w okresie wakacyjnym policja odnotowuje największą liczbę włamań. Jak działają złodzieje i co można zrobić, aby się przed nimi ustrzec?

Jak myśli złodziej?

Włamywacze i złodzieje zwykle działają metodycznie. Najpierw obserwują domostwo i decydują czy jest w nim coś wartościowego. Zazwyczaj liczą tez na łatwy łup. To dlatego do większości włamań dochodzi nocą kiedy domownicy śpią lub w czasie kiedy nikogo nie ma w domu.
Czasami samo przestępstwo poprzedzone jest wielodniowymi obserwacjami, również tymi w mediach społecznościowych. Takie obserwacje nasilają się zwykle w okresie wakacji. Nie warto więc informować publicznie o swoich planach wyjazdowych. Rabusie mogą z łatwością wykorzystać taką przewagę i włamać się do domu

Jak się bronić?

Nie ma metody dającej gwarancję na zabezpieczenie domu. Niestety przestępcy są bardzo sprytni i co rusz wymyślają nowe metody włamań. Najlepszym sposobem będzie jednak przekonanie rabusia, że domu nie warto okradać. Nie chwalmy się więc zbytnio swoim bogactwem. Biedniej wyglądające domu zdecydowanie rzadziej padają ofiarami włamań.
Dobrą metodą zabezpieczenia domu jest również alarm oraz pies obronny. W przypadku próby kradzieży hałas zaalarmuje sąsiadów o niebezpieczeństwie. W wielu przypadkach głośny dźwięk sam w sobie jest w stanie odstraszyć rabusia.
Inną metodą, która ma zapobiegać włamaniom podczas wakacji, jest ustawienie czasowego włączania światła. Jeżeli obserwujący dom będą przekonani, że ktoś jest w środku, dwa razy zastanowią się przed całą akcją. Można też poprosić znajomych o odwiedzanie domu raz na jakiś czas. To również może stworzyć iluzję, że dom cały czas „żyje”.
Przed wyjazdem dobrze jest też poinformować o swoich planach najbliższych sąsiadów. Odpowiednio ostrzeżeni będą mieli na uwadze nietypowe hałasy, które mogą dobiegać z domu.