Świnoujście. Ostatnia szansa na dokonanie samospisu

Świnoujście. Ostatnia szansa na dokonanie samospisu

Narodowy Spis Powszechny trwa już od kilku miesięcy i niedługo dobiegnie końca. Na spisanie się mamy czas tylko do końca września, a niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem na nas kar pieniężnych. Spisu można dokonać przez internet lub u rachmistrza. W Świnoujściu w najbliższych dniach będzie można się z nim spotkać na Placu Wolności.

Rachmistrzowie będą pracowali na Placu Wolności 

Jeżeli jeszcze nie dokonałeś samospisu nadarza się do tego znakomita okazja. W dniach 27-30 września na Placu Wolności zostanie rozstawiony punkt, w którym od 10:00 do 18:00 będą pracować rachmistrzowie. Pracownicy punktów pomogą wypełnić formularz spisowy oraz odpowiedzą na wszelkie wątpliwości związane ze spisem. Przychodząc do punktu należy mieć przy sobie dokument z numerem pesel lub znać go na pamięć. Będzie on potrzebny do weryfikacji naszej tożsamości. 

Po co organizuje się spisy powszechne?

Kiedy ogłoszono spis powszechny, pojawiły się głosy sprzeciwu. Wielu mieszkańców kwestionowało konieczność jego przeprowadzania, a także obawiała się o poufność przekazanych informacji. W tej drugiej kwestii nie ma się jednak czego obawiać. Dane, które są zbierane za pomocą profilu zaufanego oraz przez rachmistrzów nie mogą być wykorzystane w sposób inny niż przewidywany w ustawie. Oznacza to, że podane przez nas informacje posłużą wyłącznie do celów statystycznych i nie będą przetwarzane przez żadne inne służby. 

Po co organizuje się takie spisy? Przede wszystkim, aby określić ogólną sytuację obywateli kraju. Sprawdza się status mieszkaniowy, poziom wykształcenia czy ilość potomstwa. Pozwala to określić zamożność kraju oraz ustalić pewne strategie działania na przyszłość. Nie bez znaczenia jest też możliwość porównania Polski na tle innych krajów. Daje to obraz sytuacji i jest wyznacznikiem naszego statusu i pozycji wewnątrz UE oraz na świecie.