Tunel pod Świną czeka na kolejny etap prac

Tunel pod Świną czeka na kolejny etap prac

Ukończenie budowy tunelu jest już na półmetku. Niedawno przyszła informacja, że do końca zostało zaledwie 200 metrów. Dzisiaj tunel czekał na kołyskę, która miała zakończyć pracę. Wszystko wskazuje więc na to, że prace są już na ostatnim etapie. 

Czy to koniec prac?

Niestety samo wykopanie tunelu nie kończy jeszcze całości inwestycji, na jej ukończenie będziemy musieli jeszcze poczekać. W tej chwili trwają już prace na wyspie Uznam. Obejmują one drogi i resztę infrastruktury. W następnym kroku w tunelu zostaną wykonane nawierzchnie oraz wyjścia ewakuacyjne.

Praca wre również na Wyspie Wolin, gdzie wykańczane są rampy. Na Uznamie za to uszczelniane są ściany oraz wykonuje się konstrukcję wewnętrzną. Tam również wykonywane są rampy. W tunelu już pojawiły się pierścienie wzmacniające, łącznie zamontowano ich 674.

Tunel będzie dużym usprawnieniem dla kierowców

W chwili obecnej komunikacja między wyspami odbywa się z pomocą promu. Niestety w wielu wypadkach nie jest to zbyt wydajny środek transportu. Przejechanie tego odcina drogą zajęłoby sporo mniej czasu. Jest to ważne z punktu widzenia turysty, ale i mieszkańców, którzy niejednokrotnie pomiędzy wyspami muszą przemieszczać się kilka razy dziennie.

Nic więc dziwnego, że wielu z nich z utęsknieniem wypatruje nowej drogi. Dzięki niej będzie można swobodniej dotrzeć do pracy, a także lepiej zagospodarować czas.

Budowa tunelu rozpoczęła się w 2018 roku, a jego zakończenie jest planowane na wrzesień następnego roku. W sumie zostanie wykopane 1440 metrów tunelu, a w najgłębszym miejscu będzie on miał 38,0 m.p.p.m. Tunel ma być szeroki na 11 metrów, co ma zapobiegać korkom. Poza samym tunelem wykonuje się także pozostałą strukturę drogową na wyspach, która pozwoli lepiej skomunikować wyspy.

Postęp prac można na bieżąco śledzi na stronie http://tunel-swinoujscie.pl/. Tam regularnie pojawiają się raporty i aktualizację. Można tam również znaleźć informacje na temat całości inwestycji oraz jej finansowania.