Nauka pierwszej pomocy w Świnoujściu

Nauka pierwszej pomocy w Świnoujściu

Wszyscy wiemy jak ważne jest ludzkie życie, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę jak je ratować. Ten problem dotyczy nas wszystkich, a ratownicy z WOPR wraz z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. oraz Stowarzyszeniem WinKid chcą temu zaradzić. W ramach kolejnego etapu akcji edukacyjnej ratownicy odwiedzą szkoły podstawowe. Podczas spotkania najmłodsi będą mieć okazję nauczyć się jak udzielać pierwszej pomocy i jak zapobiegać wypadkom.

Akcja System Życia dla szkół podstawowych

Sezon wakacyjny już za nami dla ratowników z WOPR nie oznacza to jednak odpoczynku. W ramach kontynuacji działań edukacyjnych odwiedzają oni lokalne podstawówki. Wszystko po to, aby nauczyć najmłodszych prowidłowego zachowania nad wodą oraz pokazać jak postępować w razie wypadku.

W tegorocznej akcji wzięło udział ponad 1000 uczniów i każdy z nich może już się pochwalić umiejętnością udzielania pierwszej pomocy. Niestety jak wynika ze statystyk jest ona umiejętnością wyjątkowo rzadką wśród dorosłych. Zgodnie z danymi resuscytację potrafi wykonywać tylko 1/5 społeczeństwa, a jeszcze mniej decyduje się na jej wykonanie w przypadku zagrożenia życia.

To dlatego co roku organizowane są akcje uświadamiające i mające na celu przełamanie strachu. Wiele osób boi się bowiem konsekwencji przeprowadzania resuscytacji. Jak bumerang wracają historię o konieczności zapłaty odszkodowania za zniszczoną odzież czy biżuterię. Nie mają one przełożenia w faktach. W razie zagrożenia życia możemy naruszyć garderobę innej osoby bez ponoszenia konsekwencji.

Co roku można uratować setki osób

Ratownicy z wielu miejscowości podkreślają, że wielu tragedii dałoby się uniknąć gdyby obserwatorzy zdarzenia umieli udzielić pomocy. Niestety ratownicy czasami przybywają za późno, aby podjąć skuteczne kroki. Taka sytuacja powoli się zmienia, jednak nadal nie jest zbyt optymistyczna.

Dzięki takim akcjom jak w Świnoujściu można uratować niejedno ludzkie życie. Apelujemy do udziału w takich szkoleniach i bieżącego uzupełniania wiedzy. Nigdy nie wiadomo kiedy może być ona przydatna.