Ogrzewalnia dla bezdomnych w Świnoujściu

Ogrzewalnia dla bezdomnych w Świnoujściu

Na dworze coraz zimniej i chociaż minusowe temperatury jeszcze nie dają nam się we znaki, to dla bezdomnych mogą już być uciążliwe. Jak co roku w tym okresie rozpoczyna działalność ogrzewalnia na Portowej 10.

Ogrzewalnia już działa

Ogrzewalnia w Świnoujściu w tym roku działanie rozpoczęła od 1 października. Będzie otwarta od godziny 18:00 do 8:00. Na jej terenie poza pomieszczeniem, w którym można spędzić czas w cieple, znajduje się także część sanitarna z prysznicami i toaletą oraz pokój dla wychowawców.

Na każdego zainteresowanego czekają tam środki czystości oraz ubrania na zmianę. Nad wszystkim czuwa przeszkolony pracownik, który służy pomocą i w razie potrzeby może wezwać odpowiednie służby. Z takiej formy pomocy będzie można skorzystać aż do 30 kwietnia 2020 roku.

To nie jedyna forma pomocy bezdomnym

Ogrzewalnia jest dostępna dla wszystkich bez wyjątku. Nawet dla tych, którzy są w stanie upojenia alkoholowego. Chodzi tutaj o to, aby pozwolić bezdomnemu przeczekać najzimniejsze godziny. Nie potrzeba tu żadnego skierowania i nie ma konieczności, aby spełniać określone warunki. Inaczej jest ze schroniskiem. W Świnoujściu działo ono pod tym samym adresem. W tym przybytku obowiązują jednak nieco inne zasady.

Przede wszystkim należy mieć skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz być w pełni trzeźwym. W zamian bezdomni otrzymują jednak dużo bardziej komfortowe warunki i mogą uzyskać wiele innych form pomocy. Pracownicy schroniska mogą pomóc w sprawach lokalowych, prawnych oraz z wszelkimi problemami administracyjnymi. Dla wielu to pierwszy krok na drodze ku powrotowi do społeczeństwa.

Niestety wielu bezdomnych nie decyduje się na takie rozwiązanie. W walce o ciepły kąt i bezpieczeństwo niestety w wielu wypadkach wygrywa alkohol, który przez wielu spożywany jest każdego dnia. To dyskwalifikuje taką osobę do otrzymania profesjonalnej pomocy i niestety w wielu wypadkach jest powodem problemów zdrowotnych oraz nierzadko śmierci.