Pomoc dla seniorów w Świnoujściu

Pomoc dla seniorów w Świnoujściu

Wielu seniorów na terenie Świnoujścia zmaga się z samotnością i trudnościami zdrowotnymi. Wypełnianie codziennych obowiązków jest dla osób starszych wyzwaniem. Organizacje społeczne w Świnoujściu chcą zaktywizować społeczeństwo do pomocy seniorom.

Robienie zakupów, wyprowadzanie psa — niewiele potrzeba!

Zrobienie większych zakupów, stanie w kolejkach w aptece, czy wyprowadzanie żywiołowego psa to wyzwania, którym wielu seniorów nie jest w stanie sprostać. Osoby samotne muszą jednak podejmować ten wysiłek i ulga od tych obowiązków z pewnością by się przydała.

Dla młodych, zdrowych osób wyskoczenie na zakupy to nie problem. Można iść do sklepu po rzeczy dla siebie i przy okazji zrealizować listę zakupów sąsiadki. Tak samo jest z wyprowadzaniem psa. Można iść ze swoim zwierzakiem i psem z sąsiedztwa. Nie jest to ani dodatkowy nakład czasu, ani specjalnie duży wysiłek, za to ulga dla seniora objętego pomocą będzie znaczna.

Seniorzy z pewnością docenią również krótkie pogawędki przy okazji dostarczania zakupów. Kontakt z drugą osobą zapewni osobom samotnym poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że w pobliżu jest osoba, do której można się zgłosić w razie sytuacji awaryjnej.

Jak włączyć się do akcji?

Sedno charytatywnej akcji zorganizowanej w Świnoujściu polega na dotarciu do potrzebujących seniorów i zaproponowaniu im drobnej pomocy. Instytucje charytatywne zadbały o wykonanie plakatu, na którym można zostawić swoje imię i numer telefonu, a następnie wywiesić je w okolicy. Być może na zgłoszenie odpowie potrzebujący senior lub seniorka.

Seniorzy będą się również zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Wolontariusze również mogą się tam zgłosić, by otrzymać adresy osób potrzebujących wsparcia w codziennych obowiązkach.

Instytucje proponują także pozostawienie kartki z propozycją pomocy w skrzynce pocztowej seniora. Jeśli taka osoba będzie chętna do skorzystania z pomocy, z pewnością się odezwie.

Wolontariat to świetna okazja do pożytecznego spędzania czasu. Pomoc innym aktywizuje, poprawia nastrój i sprzyja nauce nowych rzeczy.