Świnoujście bez przeprawy promowej?

Świnoujście bez przeprawy promowej?

Po otwarciu długo wyczekiwanego tunelu pod Świną przeprawa promowa nie będzie już tak niezbędna, jak obecnie. Wciąż musi jednak pozostać na czas awarii lub wypadków w tunelu. Jak się okazuje, z tym może być problem. Wszystko przez ustawę, która nie przewiduje takiego rozwiązania. Czy to oznacza, że promy znikną ze Świnoujścia? Nie wiadomo.

Promy potrzebne, ale nie dostaną dofinansowania

Kiedy transport przeniesie się do tunelu pod Świną, przeprawa promowa zostanie bez dofinansowania ze strony państwa. Jako że wciąż jest to istotny element infrastruktury Świnoujścia, nie ma mowy o jego likwidacji. Świnoujście może jednak nie być w stanie utrzymać przeprawy promowej Warszów z własnych środków. A zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, miasto nie otrzyma na ten cel dofinansowania.

Ponuro zapowiadająca się rzeczywistość oburzyła posła Artura Łąckiego. Poseł stwierdził, że konieczna jest zmiana ustawy i oznajmił, że złoży w tej sprawie projekt do Sejmu. Zaapelował również do innych posłów z Zachodniopomorskiego o podpisy na dokumencie.

Tunel pod Świną, a co z ekologią?

Zakończenie budowy tunelu pod Świną jest dużym sukcesem i z pewnością przyniesie liczne korzyści dla rozwoju miasta. Niestety nie wszystko jest tak idealne, jak przedstawiają sami inwestorzy. Mieszkańcy obawiają się, że wzmożony ruch na drogach wynikający z przeniesienia transportu z promów na ląd może negatywnie wpłynąć na jakość powietrza. Bynajmniej nie jest to zgodne z obecnymi zaleceniami w sprawie walki o miasta funkcjonujące w zgodzie z ekologią.

Wielu martwi się również o losy przeprawy promowej, chociaż istnieją ogromne szanse, że wszystko dobrze się skończy. Sęk tkwi w tym, by obie formy łączności działały bez zarzutu.

Warto również wspomnieć, że transport niebezpiecznych ładunków może odbywać się tylko za pośrednictwem promów, więc jest to kolejny czynnik przemawiający za koniecznością finansowania Świnoujścia w utrzymywaniu przeprawy promowej Warszów.

 

Jeden komentarz o “Świnoujście bez przeprawy promowej?

  1. Niech politycy pójdą po rozum do głowy. Przeprawa promowa była, jest i będzie użyteczna dla ludzi i transportowania towarów. Teraz będą korki na drogach.

Comments are closed.