Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce?

Świnoujście najbardziej zadłużonym miastem w Polsce?

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych opublikowała raport za rok 2021, z którego jasno wynika, że Świnoujście jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce. Z kolei wśród województw na podium jest oczywiście województwo zachodniopomorskie, ze Świnoujściem i Szczecinem na czele. Prawdopodobnie nie jest to jednak powód do zmartwień.

Świnoujście niczym Polak kredytobiorca

Raport opublikowany przez KRRIO nie wzbudził zmartwienia ani zaskoczenia władz Świnoujścia. Miasto jest bowiem najszybciej i najbardziej rozwijającym się miastem w Polsce. Podobnie rzecz ma się z województwem zachodniopomorskim, którego miasta są zadłużone, ale jednocześnie prężnie się rozwijają, dając mieszkańcom więcej perspektyw. Wobec tego spłatą zaciągniętych zobowiązań nie trzeba się martwić. Dobra sytuacja finansowa Świnoujścia pozwoli na swobodną spłatę zadłużeń w momencie, gdy największe inwestycje dobiegną końca.

Władze Świnoujścia tłumaczą wysokość zaciągniętych pożyczek koniecznością pozyskania wkładu własnego na korzystne inwestycje, które otrzymały wysokie dofinansowania z Unii Europejskiej. Bez wkładu własnego pieniądze te przepadłyby wraz z szansą na rozwój. Miasto można porównać więc do Polaka kredytobiorcy, który może i jest zadłużony, ale w dłuższej perspektywie odniesie z tego powodu więcej korzyści. Na przykład w postaci własnego mieszkania na starość. W przypadku miasta będą to inwestycje przynoszące stały zysk i poprawiające jakość życia mieszkańców.

Miasto się rozwija mimo kryzysu

Gospodarczo nie żyjemy w najlepszych czasach, mimo to Świnoujście uparcie finalizuje inwestycje rozpoczęte już jakiś czas temu. Miasto nie zwalnia tempa, mimo wzrastających kosztów wszystkiego. I trzeba przyznać, że miasto rozpoczęło inwestycje w idealnym momencie. Teraz przedsięwzięcia dobiegają końca. Tymczasem miasta, które zwlekały z inwestycjami, teraz ponoszą znacznie wyższe koszty niezbędnych remontów, czy innowacji.

Nie da się ukryć, że doceniane w rankingach Świnoujście jest jednym z lepszych miejsc do życia w Polsce i Europie. To miasto nowoczesne, przyjazne i piękne. Dane statystyczne nigdy nie pokazują prawdy w całej jej barwnej krasie.