Port kontenerowy w Świnoujściu. Niemcy niezadowoleni

Port kontenerowy w Świnoujściu. Niemcy niezadowoleni

Świnoujście jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Teraz głośno zrobiło się głośno o kolejnym projekcie — sporych rozmiarów porcie kontenerowym. I chociaż jest to wyłącznie inwestycja na terenie polskiej części Uznam, Niemcom nie podoba się ten projekt i starają się powstrzymać Polskę przed realizacją inwestycji.

Port kontenerowy w Świnoujściu, dlaczego przeszkadza Niemcom?

Świnoujście prężnie rozwija swój port, gdyż to przekłada się na finanse miasta i niesie ze sobą mnóstwo dodatkowych korzyści, między innymi pozwoli umocnić pozycję Polski w międzynarodowym handlu. Powody, dla których Niemcy zamieszkujący swoją część wyspy Uznam, protestują przeciwko inwestycji, to między innymi potencjalny wpływ gigantycznego portu na charakter niemieckiej wyspy. Niemcy wskazują, że ich część wyspy skupia się głównie na spokojnych willach wypoczynkowych. Nie znajdziemy tam atrakcji charakterystycznych dla naszej części wysypy, gdzie mamy dużo kurortów, dyskotek i atrakcji. W skrócie chodzi o to, że polska wyspa Uznam jest głośna, a niemiecka — cicha. Tymczasem ogromny port kontenerowy ma negatywnie wpłynąć na tę ekskluzywność i ciszę.

Sprawa jest delikatna

Można się domyślić, że Polska nie jest chętna do kompromisów w sprawie portu kontenerowego. Zwłaszcza że nie potrzebuje zgody ze strony niemieckich władz. Wszystkim zależy jednak, by nie prowadzić do konfliktu między krajami. Nie wiadomo na razie, jak duży w istocie będzie polski port, jednak władze Świnoujścia przekonują, że nie wpłynie on na spokój po niemieckiej stronie wyspy. Podobne obawy występowały przy wszystkich inwestycjach w Świnoujściu, a jednak zainteresowanie turystyczne regionu po polskiej i niemieckiej stronie nie osłabło.