Sinice w Świnoujściu: zamknięte dwa kąpieliska

Sinice w Świnoujściu: zamknięte dwa kąpieliska

Świnoujście dołączyło do grona miejscowości sterroryzowanych przez plagę sinic. I chociaż uwagę od sinic skutecznie odwróciła katastrofa ekologiczna na Odrze, to służby sanitarne wciąż czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów. W związku z tym 17 sierpnia zamknięto dwie świnoujskie plaże: Uznam i Uznam Wschód. Ze stref kąpielowych z zakazem nie będzie można korzystać do odwołania.

Sinice w Świnoujściu — uważaj, gdzie się kąpiesz

Największy problem z sinicami polega na tym, że lubią się one przemieszczać. Jednego dnia kąpielisko w jeziorze czy nad morzem może być czyste i bezpieczne, a następnego już nie. Tymczasem próbek wody do badań nie zbiera się codziennie, a odpowiedzialność za kąpiących przejmują ratownicy i sami plażowicze. Wszelkie podejrzane zielone naloty na wodzie należy zgłaszać do sanepidu i pod żadnym pozorem nie wchodzić do takiej wody. Sinice wywołują podrażnienia skóry i infekcje oczu, a do tego biegunkę, wymioty, osłabienie oraz bóle mięśni i stawów. Nawet jeśli sinice w istocie okażą się glonami, lepiej nie ryzykować, gdyż w przypadku pomyłki na naszą niekorzyść, będziemy zmagać się z okropnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Sinice są niebezpieczne i właśnie zlokalizowano je w Świnoujściu.

Plaże wyspy Uznam zanieczyszczone sinicami

Sinice odkryto w części kąpielisk przy wyspie Uznam. W związku z tym wyłączono z użycia plażę Uznam Wschód oraz Uznam. Turyści i mieszkańcy Świnoujścia, którzy planowali wypoczywać właśnie w tej okolicy, proszeni są o wybranie innych kąpielisk. Wciąż czynne są plaże: Uznam Zachód i Warszów (przy wyspie Wolin). Te plaże również są strzeżone i bezpieczne. Niestety nie wiadomo, kiedy sinice opuszczą Świnoujście i czy nie rozprzestrzenią się także na inne kąpieliska, dlatego warto na bieżąco monitorować sytuację.