Wielka inwestycja w Świnoujściu — w mieście powstanie terminal instalacyjny

Wielka inwestycja w Świnoujściu — w mieście powstanie terminal instalacyjny

Świnoujście nie zwalnia tempa i już wkrótce będzie mogło pochwalić się kolejną wielką inwestycją. Spółka Orlen nawiązała współpracę z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, czego efektem będzie terminal instalacyjny. To część większego przedsięwzięcia związanego z budową farmy wiatrowej na Bałtyku.

Współpraca Orlenu z Northland Power

Polska spółka Orlen podjęła współpracę z kanadyjską spółką Northland Power. Efektem współpracy będzie farma wiatrowa na Bałtyku, zdolna zasilić w energię elektryczną 1,5-miliona gospodarstw domowych. W Świnoujściu powstanie terminal instalacyjny do przechowywania elementów niezbędnych do budowy farm wiatrowych. Z kolei w Szczecinie rozpocznie się produkcja części składowych do turbin wiatrowych. Ta wielka inwestycja już w 2026 roku pozwoli zwiększyć produkcję niskoemisyjnej i zeroemisyjnej energii. Co więcej, terminal instalacyjny stworzy nowe miejsca pracy. Jeszcze więcej miejsc pracy będzie w Szczecinie. Szacuje się, że już w 2024 roku fabryka będzie zatrudniać około 700 osób.

Farmy wiatrowe przyszłością energetyczną regionu

Inwestowanie w odnawialne źródła energii to odpowiedź na kryzys energetyczny i globalne ocieplenie. Inwestycja opłacalna dla inwestorów będzie również korzystna dla środowiska i społeczeństwa. W przyszłości być może pozwoli to na obniżenie cen energii. Baltic Power znajdzie się 23 km od brzegu w Choczewie i Łebie. Co ciekawe, budowa farmy wiatrowej offshore to dopiero początek. Po zakończeniu tej inwestycji przyjdzie czas na kolejne, także związane z energią wiatrową.

Może Cię zainteresować: https://agrokurier.pl/energia-tansza-z-oze-w-bezposredniej-ofercie/.