Planowana budowa głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Planowana budowa głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Przed końcem bieżącego roku, planowane jest utworzenie specjalnej spółki celowej, której zadaniem będzie realizacja projektu budowy głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Spółka ta zostanie również umieszczona na stronie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Według prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Krzysztofa Urbasia, prace związane z projektem terminalu kontenerowego są w toku. W trakcie jest również postępowanie transgraniczne z Niemcami, które ma zostać zakończone w ciągu kilku najbliższych dni. Ten krok umożliwi wydanie decyzji środowiskowej – warunkiem niezbędnym do złożenia wniosku o decyzję lokalizacyjną u wojewody. Prezes Urbaś jest przekonany, że wszystkie formalności powiązane z projektem zostaną załatwione do końca roku.

Zaplanowany głębokowodny terminal kontenerowy ma być zlokalizowany na wschód od obecnego gazoportu, na pirsie w morzu. Jego konstrukcja ma zapewniać ochronę przed falami dzięki zaplanowanemu falochronowi od strony morza.