150-letni cud inżynierii wojskowej na wystawie w Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda

150-letni cud inżynierii wojskowej na wystawie w Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda

Od środy, Fort Gerhard w Świnoujściu, obecnie przekształcony w Muzeum Obrony Wybrzeża, stał się nowym domem dla 150-letniej haubicy. Pochodząca z 1880 roku armata, twórczości Henricha Erharda, po pokonaniu długiego dystansu, znalazła swoje miejsce na wybrzeżu Bałtyku.

Piotr Piwowarczyk, kustosz Fortu, mówi o niezwykłej podróży tej historycznej haubicy: – Przemierzyła ona cały glob nim dotarła do Świnoujścia. Niemcy, Turcja, Wielka Brytania, Indie, Nepal, USA i ponownie Wielka Brytania, by w końcu powrócić do miejsca swego początku. Ta 8,7 centymetrowa haubica to prawdziwa globtroterka. Jest to jednocześnie unikalny zabytek technologii militarnych, który mamy zaszczyt zaprezentować w naszym muzeum.

Piwowarczyk podkreśla też, że starania o zdobycie tej relikwii były warte zachodu, zważywszy na jej rzadkość. – Warto było starać się o tę armatę, ponieważ na świecie jest tylko kilka egzemplarzy takich jak ona. Bezinteresowne wsparcie celników, policji i straży granicznej, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, przez które przechodziła nasza haubica, było bezcenne – mówi Piwowarczyk.

Na uwagę zasługuje fakt, że to nie jedyny nowy eksponat wystawiony w Forcie Gerharda. W wyniku niedawnej współpracy z Muzeum Oręża Polskiego, fort otrzymał również relikty wydobyte z dna Świny podczas jej pogłębiania kilka dni temu.