Postęp w realizacji strategicznej inwestycji – nowego toru podejściowego w Świnoujściu

Postęp w realizacji strategicznej inwestycji – nowego toru podejściowego w Świnoujściu

Świnoujście jest o krok bliżej do budowy nowego toru podejściowego, zdolnego przyjmować ogromne kontenerowce. Realizacja tego projektu jest niezwykle istotna dla Polski, umożliwiając wzmocnienie jej pozycji na bałtyckiej mapie przeładunkowej. Kluczowy etap przedsięwzięcia został niedawno zrealizowany – podpisano umowę na stworzenie niezbędnych dokumentów.

W poniedziałek w Urzędzie Morskim w Szczecinie doszło do uroczystości podpisania umowy na opracowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla inwestycji, co stanowi ważny krok w procesie budowy nowego toru podejściowego do portu w Świnoujściu.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, Wojciech Zdanowicz, wyraził radość z postępów, podkreślając ich znaczenie: „Dzięki tej decyzji będziemy mogli ogłaszać już postępowanie przetargowe na wykonanie tej inwestycji”. Przetarg na opracowanie dokumentów wygrało konsorcjum firm z Gdańska, które na ich wykonanie ma prawie trzy lata.

Mateusz Samulak, lider konsorcjum, z entuzjazmem odniósł się do wygranej w przetargu. „Cieszymy się. Jesteśmy autorem analizy nawigacyjnej tego toru. Jesteśmy autorem terminala LNG oraz falochronów. To jest kolejny krok milowy do rozwoju gospodarki morskiej naszego kraju” – powiedział Samulak.