Dlaczego ludzie w Świnoujściu nie chcą uczestniczyć w programie Czyste Powietrze?

Dlaczego ludzie w Świnoujściu nie chcą uczestniczyć w programie Czyste Powietrze?

Sezon grzewczy w pełni, a na terenie województwa zachodniopomorskiego rozpoczęto kontrole. Wiele ludzi wciąż decyduje się na palenie w piecu śmieciami, co niestety bardzo negatywnie wpływa na powietrze, którym oddychamy. Zarząd miasta zwraca również uwagę na najniższe w Polsce zainteresowanie programem Czyste Powietrze.

Dofinansowanie na wymianę starych kotłów grzewczych

Program Czyste Powietrze oferował i przez chwilę nadal oferuje bardzo korzystne dofinansowanie wymiany starych źródeł ciepła. Wymiana tak zwanych kopciuchów jest obecnie obowiązkiem wszystkich właścicieli domków jednorodzinnych, którzy muszą zdążyć z termomodernizacją do końca roku. Czasu zostało niewiele, ale w Świnoujściu mało kto zechciał skorzystać z dotacji w ramach programu.

Tymczasem za zanieczyszczanie powietrza będą groziły bolesne kary. Nie unikniemy wymiany nieekologicznych źródeł ciepła, ponieważ zanieczyszczenie powietrza poważnie zagraża naszemu zdrowiu, a UE narzuca coraz większe kary na kraje, które nie ograniczają emisji gazów cieplarnianych w wystarczającym stopniu.

Dlaczego ludzie są niechętni ekologii?

Program Czyste Powietrze mógł się w Świnoujściu nie przyjąć z wielu powodów. Przede wszystkim ludzie są obecnie przytłoczeni podwyżkami i inflacją. Trudno się dziwić, że boją się inwestycji, zwłaszcza że podwyżki ekologicznego gazu mogą dać w kość. Ludzie po prostu nie widzą realnych korzyści z wymiany starych źródeł ciepła w domu.

Mimo że zdecydowana większość mieszkańców Świnoujścia zwraca uwagę na zanieczyszczone powietrze w mieście, to jednak ekologia wciąż jest postrzegana jako problematyczne zjawisko i wymysł UE. Mnóstwo osób myśli, że to kolejny sposób naciągania podatników na pieniądze.

Niestety liczne przedsiębiorstwa handlowe istotnie wykorzystują ekologię jako chwyt marketingowy. Tym sposobem rzeczy, które nie są ekologiczne, są za takie uważane i kupowane po zawyżonych cenach. Aby uniknąć tego typu oszustw, należy pogłębiać swoją wiedzę na temat ekologii i przerażającego stanu naszej planety. Wtedy wszelkie działania na rzecz ochrony środowiska i tym samym naszej przyszłości, nabiorą sensu.