Pomiary czystości powietrza w Świnoujściu

Pomiary czystości powietrza w Świnoujściu

W wyniku starań prezydenta Świnoujścia, Janusza Żmurkiewicza, wkrótce strefa uzdrowiskowa miasta zostanie wyposażona w urządzenia do pomiaru jakości powietrza. Według prezydenta jest to istotny krok ku ekologii.

Czyste powietrze w strefie uzdrowiskowej

Strefa uzdrowiskowa, która znajduje się w Dzielnicy Nadmorskiej Świnoujścia, nie słynie ze złej jakości powietrza. Według przeprowadzanych na tym terenie pomiarów jakość powietrza mieści się w normie. Mimo to burmistrz wnioskował o zamontowanie urządzeń pomiarowych na stałe.

Według niego wiedza o jakości powietrza w danej okolicy jest niezwykle istotna. Jakość powietrza wpływa na prestiż dzielnicy uzdrowiskowej, a urządzenia pomiarowe pozwolą stan powietrza monitorować na bieżąco. To krok ku temu, by Świnoujście stało się bardziej ekologicznym i przyjaznym miastem.

Ekologia czy pseudo ekologia?

Czasami wydaje nam się, że polskie samorządy zabierają się do ekologii nie od tej strony, co trzeba. Urządzenia do pomiaru jakości powietrza informują o poziomie zanieczyszczenia, ale w żaden sposób go nie likwidują. Potrzeba zdecydowanie więcej, by miasto stało się przyjazne i czyste. Samo stwierdzenie szkód nie likwiduje zniszczeń.

Za prezydentem przemawia fakt, że urządzenia pomiarowe są jedynie częścią proekologicznych działań. Świnoujście stopniowo wprowadza rozwiązania przyjazne środowisku, między innymi poprzez wymianę starych kotłów grzewczych. Warto jednak zauważyć, że wymiana starych źródeł ciepła jest obowiązkiem zwykłych zjadaczy chleba. Można więc zadać pytanie, kiedy za ekologię wezmą się fabryki i przedsiębiorstwa?

Miejmy nadzieję, że starania o ograniczenie emisji dwutlenku węgla nie są jedynie modnym hasłem. Świat zmienił się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci i nie możemy już pozwolić sobie na to, by dbanie o środowisko było jedynie teorią. Trzymamy więc kciuki za ekologiczne modernizacje przeprowadzane w Świnoujściu. Was również zachęcamy do podnoszenia swojej świadomości na temat ekologii.