Świnoujście ma problem z dzikami?

Świnoujście ma problem z dzikami?

W związku z chorobą ASF wiele dzików straciło życie z rąk myśliwych. Wciąż jednak żyją na wolności (na szczęście) stada dzików. W miejscowościach nadmorskich pojawia się natomiast kolejny problem, a jest nim wyrzucanie jedzenia i dokarmianie dzikich zwierząt. Wkrótce dziki mogą stracić swoje naturalne instynkty, co może skończyć się dla nich bardzo źle.

Władze Świnoujścia apelują do mieszkańców

Problem z dzikami jest szczególnie widoczny w miejscowościach nadmorskich nie bez powodu. To właśnie te rejony przyciągają najwięcej turystów, którzy nie zjadają zamówionych posiłków w całości, wrzucając resztki do odkrytych kubłów na śmieci. Nęcące zapachy wabią dziki, inteligentne na tyle, by znaleźć dostęp do resztek. Do tego dochodzą również osoby dokarmiające dzikie zwierzęta, a także restauracje i bary, które również produkują mnóstwo resztek jedzenia. To wszystko pokazuje smutną prawdę na temat marnowania żywności i zwraca uwagę na rosnący problem z panoszącymi się w miastach dzikami.

Władze Świnoujścia apelują w związku z tym, by odpowiednio zabezpieczać osiedlowe kosze na śmieci i by nie wyrzucać jedzenia do koszy miejskich. Do dzików nie należy się również zbliżać.

Dokarmianie dzikich zwierząt to nie pomoc

Może się wydawać, że skoro resztki jedzenia są zjadane przez dziki, to wszystko jest w porządku, gdyż jedzenie się nie marnuje. Niestety, to duże zagrożenie dla instynktu dzikich zwierząt. Przyzwyczajone do tego, że człowiek zapewnia jedzenie, przestaną sobie radzić na wolności. Co więcej, mogą wręcz atakować ludzi, by wyrwać im siatki z zakupami, czy zakupione w restauracji obiady. Takie zdarzenia ponoć już miały miejsce. Dziki nie boją się ludzi, niestraszne im również psy, z którymi często wchodzą w konflikty.

Rosnący problem zwraca uwagę na konieczność lepszego gospodarowania jedzeniem. Na ośmielone dziki trzeba znaleźć rozwiązanie i bynajmniej nie może to być kolejny odstrzał. Dobro dzikich zwierząt to nasza wspólna odpowiedzialność.

Przeczytaj również: https://www.pilka-nozna.pl/bieganie-po-lesie-a-dzikie-zwierzeta/.