Świnoujście szykuje się do zamiany wody słonej w słodką

Świnoujście szykuje się do zamiany wody słonej w słodką

O kończących się zasobach wody słodkiej w Świnoujściu mówi się już od jakiegoś czasu. W momencie wzrastających problemów związanych z globalnym ociepleniem kończące się zasoby wody pitnej nie są niestety niczym niezwykłym. Nie zmienia to faktu, że sytuacja jest niebezpieczna. Na szczęście Świnoujście ma szanse zabezpieczyć przyszłość mieszkańców miasta. W końcu dostęp do wody słonej jest praktycznie nieograniczony.

Zamiana wody słonej w słodką już w 2024 roku?

Nowoczesne technologie pozwalają robić rzeczy, które dawniej były nie do pomyślenia. Możliwe jest również wydobycie słodkiej wody pitnej z wody słonej. W tym celu konieczne jest wybudowanie osobnej stacji uzdatniania wody powierzchniowo słonej. Nie jest to rzecz nie do zrobienia, jednak będzie kosztować miasto kilkadziesiąt milionów złotych. Ten wydatek warto jednak ponieść. Jak wskazują władze miasta, Świnoujście nieustannie się rozwija, a tuż po otwarciu tunelu nadmorska miejscowość może zaliczyć kolejny skok, jeśli chodzi o popularność turystyczną. Konieczne jest więc myślenie perspektywiczne i znacznie lepiej już teraz przygotować się do braków wody słodkiej, niż później zmagać się z niedoborami.

Nowość w skali kraju

Według planów słona woda będzie pobierana z akwenu Mulnik. Woda tam nie jest tak słona, jak w morzu, jednak jest to swego rodzaju wstęp do zupełnie nowego rozdziału w historii Polski. Do tej pory bowiem nie uzdatniano wody słonej na taką skalę, jak to będzie miało miejsce w Świnoujściu. Miasto można więc nazwać prekursorem nowej technologii, która w przyszłości z pewnością będzie mieć dla nas ogromne znaczenie. Najnowsze dane wskazują bowiem, że susza hydrologiczna wkrótce stanie się rzeczywistym problemem na skalę światową. Warto mieć coś w zanadrzu, by ludzkość mogła przetrwać. Dobrze więc, że Świnoujście bierze się za inwestycję, póki są na to środki i czas.

Jeśli chodzi o sam proces uzdatniania wody, będzie on polegał na zjawisku odwróconej osmozy. Dopracowanie tej technologii będzie oznaczało nieograniczony dostęp do wody pitnej.