Świnoujście: jedyne miasto w Polsce wolne od betonozy?

Świnoujście: jedyne miasto w Polsce wolne od betonozy?

Świnoujście jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Inwestycje z reguły kojarzą się z wycinką drzew, niszczeniem przyrody i zabetonowanymi placami miejskimi. Opis ten nie dotyczy jednak Świnoujścia. Powierzchnia aktywna biologicznie wynosi w Świnoujściu aż 40%. To miasto, z którego inne powinny czerpać wzór!

Przemyślane inwestycje. Zmiany widać gołym okiem

Mieszkańcy miasta oraz stale powiększające się grono i tak już licznych turystów, są pod wrażeniem przeobrażeń widocznych na ulicach Świnoujścia. Nowoczesne miasto, przepełnione nowoczesnymi atrakcjami turystycznymi, inwestujące w rozwój infrastruktury i aktywne, jest jednocześnie oazą zieleni. Władze miasta dokładają wszelkich starań, by Świnoujście zmieniało się na lepsze, by łączyło nowoczesność z ekologią. Dzięki temu miasto jest miejscem przyjaznym nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Świnoujście zachowuje historyczne tereny zielone, a plany rozwoju miasta uwzględniają je na mapach nowych inwestycji. I chociaż inwestorzy oraz architekci muszą niekiedy trochę pogłówkować, by wypracować jak najlepszy efekt, to właśnie o to przecież chodzi w zrównoważonym rozwoju.

Czy inne miasta wezmą przykład ze Świnoujścia?

Trzeba przyznać, że Świnoujście ma naprawdę dobrą i przemyślaną strategię rozwoju. Niestety nie można powiedzieć tego o wszystkich miastach w Polsce. Większość modernizacji nadal przebiega „na odwal się”. Piękne zielone rynki wciąż, nawet po zagorzałych dyskusjach nad betonozą, zamieniają się w szare pustynie z betonu. Nie pomagają protesty mieszkańców, nie pomaga fakt, że latem w centrach miast nie da się przebywać. Być może urzędnicy ostatecznie zmienią swoje podejście, gdy zobaczą, że naprawdę warto inwestować w rzeczy innowacyjne i wymagające pracy. Nie sztuką jest zalać wszystko betonem, ale za kilka lat sztuką będzie przeżycie lata w takich warunkach.

Wszystkich gorąco zachęcamy do odwiedzania Świnoujścia i promowania podobnych rozwiązań w swoich miastach. Jesteśmy przekonani, że wspólnie możemy odmienić rzeczywistość polskich miast na lepsze.