Świnoujście. 82 rocznica wybuchu II Wojny Światowej
Dzień pierwszy września jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że wtedy rozpoczyna się rok szkolny. Dla całego kraju data ta ma szczególne znaczenie. W tym dniu o godzinie 4:45 Niemcy zaatakowali Polskę, rozpoczynając tym samym ogólnoświatowy konflikt.
Znaczenie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
1 września minęły dokładnie 82 lata od ataku faszystowskim Niemiec na Polskę. Dla wszystkich Polaków to wyjątkowa data, która już na zawsze pozostanie w ich pamięci. W wyniku działań wojennych śmierć poniosła niezliczona ilość ludzi, a jeszcze więcej zostało już na zawsze okaleczonych. Starsze pokolenie ze strachem wspomina też wysiedlenia do obozów koncentracyjnych i godziny policyjne.
Pielęgnowanie pamięci o tym wydarzeniu jest patriotycznym obowiązkiem i przestrogą dla przyszłych pokoleń. Obchody tej rocznicy obchodzone są w całej Polsce. W wielu miejscach recytuje się wiersze oraz śpiewa pieśni patriotyczne. Przemówienia wygłaszają najwyższe władze państwa. To wszystko niestety nie odda nigdy ogromy tragedii, jaką niegdyś przeżyli nasi rodacy.
Huczne obchody rocznicy w Świnoujściu
Obchody wybuchu II Wojny Światowej w Świnoujściu były zorganizowane z naprawdę wielką pompą. Było standardowe złożenie kwiatów, ale w wojskowej eskorcie. W czasie obchodów stawili się żołnierze 8 Flotylli obrony Wybrzeża oraz wielu mieszkańców.
Nie zabrakło również władz miasta oraz uczniów lokalnych szkół. Obchody zgromadziły naprawdę sporą grupę osób. Dowodzi to, że lekcje historii zostały dobrze odrobione i Polacy nadal pamiętają o tych mrożących krew w żyłach wydarzeniach.
Całość obchodów była naprawdę widowiskowa. Widać, że obywatele chcą dbać o swoją historię i dobrze pamiętają niegdysiejsze wydarzenia. Nie ma więc obaw, że najmłodsze pokolenie zapomni o strasznym czasie wojennym. Po Świnoujściu widać, że młodzież chce dbać o wspomnienia z przeszłości i pielęgnować je w nadziei, że takie wydarzenia już nigdy się na naszych ziemiach nie powtórzą.