Pozytywne nastroje związane z pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Pozytywne nastroje związane z pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście

Kilka dni temu zakończono wielką inwestycję w porcie Szczecin-Świnoujście. Udało się pogłębić tor wodny do 12,5 m, co oznacza, że do zachodniopomorskiego portu będą mogły przybywać znacznie większe jednostki. Co ciekawe, skutkiem ubocznym inwestycji było utworzenie dwóch małych wysp. One także zostaną dobrze wykorzystane!

Inwestycja źródłem korzyści

Nie jest tajemnicą, że porty w Szczecinie i Świnoujściu znacznie rozwinęły się w ciągu ostatnich lat. To element, dzięki któremu Polska zyskuje na arenie międzynarodowej. Korzyści z tego faktu odczuje nie tylko kraj jako taki, ale również przedsiębiorcy i pracownicy. Porty będą żywe, pracy nie będzie brakowało i zwiększą się możliwości dalszego rozwoju.

Dotychczas do portów w Szczecinie i Świnoujściu mogły zawijać statki o maksymalnym zanurzeniu do 9 m. Dzięki zaawansowanej inwestycji pogłębiania toru wodnego maksymalna głębokość zanurzenia wzrosła o 2 m. To oznacza otwarcie portu na statki znacznie cięższe i przewożące większe ilości towarów. Inwestycja obejmowała pogłębianie dna na odcinku 67 kilometrów, co pochłonęło w sumie 2 miliardy złotych. Z pewnością jednak są to bardzo dobrze wydane pieniądze.

Nowe zachodniopomorskie wysepki

Pogłębianie dna wiąże się nie tylko z intensywną pracą, ale także ogromnymi ilościami urobku. W związku z jego wydobyciem na powierzchni Morza Bałtyckiego w pobliżu toru wodnego Szczecin-Świnoujście utworzyły się dwie niewielkie wyspy. Jedną z nich przeznaczono na stworzenie zielonego azylu dla ptaków. To bardzo cenny nabytek, ponieważ ptaki mają stosunkowo mało miejsc do życia tak przyjaznych i oddalonych od siedlisk ludzkich.

Druga wyspa będzie stopniowo się powiększać. Wszystko przez fakt, że utrzymanie dna na głębokości 12,5 m wiąże się z regularnym wydobywaniem urobku. Prace na dnie będą więc trwały cały czas, co będzie również skutkowało powiększaniem wyspy.

Zakończenie tej wyczekiwanej w regionie inwestycji wywołało pozytywne nastroje. Warto również wspomnieć, że podczas prac wydobyto nie tylko urobek, ale również tysiące zabytkowych obiektów, w tym mnóstwo pocisków pochodzących z czasów II Wojny Światowej.